Czym jest RRSO w pożyczkach dla zadłużonych?

Konsumenci, którzy mają zamiar wziąć kredyt lub pożyczkę, muszą pamiętać o kilku podstawowych kwestiach dotyczących warunków. Jednym z nich jest kwota spłaty, innym termin, w jakim każda z rat powinna zasilać konto firmy, jeszcze innym jest słynne RRSO. Czym tak naprawdę jest i jaki ma wpływ na pożyczkę?

RRSO a pożyczka dla zadłużonych

Skrótem RRSO określa się rzeczywisty koszt, jaki każdy z konsumentów, którzy decydują się na podpisanie umowy pożyczkowej musi opłacić. Jego rozwinięciem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, lecz na tym nie powinno się kończyć tłumaczenia. Sam skrót nie mówi bowiem zbyt wiele. Na RRSO składają się różne czynniki, a ono samo kształtuje ostateczną wartość kredytowania pożyczki dla zadłużonych. Dzięki temu można oszacować nie tylko kwotę miesięczną raty, ale także kwotę ostateczną, która pozostaje od początku do spłaty.

Po co konsumenci mają znać RRSO?

Właściwie już sama definicja RRSO pokazuje jego sens. Jest to doskonały probierz możliwości kredytowych. Dzięki niemu można sprawdzić, jak wiele będzie trzeba zapłacić za kredyt w danym miesiącu. Oczywiście rata zwykle nie jest stała, dlatego jej wartość musi być wciąż na nowo obliczana. Na całość składają się:

  • Wartość RRSO,
  • Ubezpieczenie kredytowe,
  • Prowizja, jaką ustala firma pożyczkowa,
  • Kwota samej pożyczki.

Wartości RRSO a porównywanie ofert

Jednak praktyczne zastosowanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania widać na przykładzie porównywania ofert różnych instytucji. Warto wziąć ją wówczas pod uwagę, by z łatwością sprawdzić, jak wiele będzie trzeba oddać z jednego kredytu w jednej z firm w porównaniu do drugiej. Nie zawsze bowiem oprocentowanie, które podaje się ogólnie jest miarodajne. Pożyczka dla zadłużonych jest więc prosta do zweryfikowania dzięki tym czterem, choć trzem, enigmatycznym literom: RRSO.

Oczywiście znajomość RRSO nie jest kluczowa, jednak nawet przepisy zauważyły nieprawidłowości w ukazywaniu rzeczywistego kosztu pożyczki i jakiś czas temu nakazano firmom pożyczkowym dokładnie prezentować wartość RRSO w reklamach i biuletynach reklamowych.